UV Flatbed baskı uzmanı swissQprint, ilk roll to roll UV-LED baskı makinesi Karibu ile yeni bir evreye geçti. Esnek malzeme baskısı için ileri teknolojilerle donatılan Karibu, lansmanın gerçekleştiği FESPA Global Expo 2019’da segmentinin en iyi makinesi olarak EDP ödülüne layık görüldü.

Pigment Reklam’ın Türkiye temsilciliğini uzun yıllardır başarıyla yürüttüğü UV baskı teknolojileri uzmanı swissQprint, flatbed baskı alanındaki 20 yıllık deneyim ile geliştirdiği ilk roll to roll baskı makinesi Karibu’yu 14-17 Mayıs tarihleri arasında Münih’teki FESPA Global Expo 2019’da lanse etti. Yüksek verimliliğe sahip UV-LED roll to roll baskı makinesi Karibu, fuar boyunca performansı ile ziyaretçilerden tam not aldı. Küresel pazardan gelen baskı profesyonellerinin yakından ilgilendiği Karibu ayrıca FESPA 2019 içinde, European Digital Press Association (EDP) tarafından verilen “320cm’den Büyük En İyi Roll to Roll Baskı Makinesi” ödülünün sahibi oldu.

3,4 metre maksimum baskı genişliğine sahip olan Karibu, saatte 212m2 maksimum üretim kapasitesine ulaşabiliyor. 200 kg ağırlığa kadar rulolarla çalışabilen Karibu, serbestçe yapılandırılabilen 9 kanalı ile CMYK + 5 renge baskı yapabiliyor. Birçok teknik yenilikle donatılan Karibu, esnek malzemelere baskı işinde yüksek kalite, verimlilik, kolay kullanım ve rahat bakım konularına odaklandı.

Petra Fetting; ‘Müşterilerimizin taleplerini takip ediyoruz’

swissQprint Pazarlama ve İletişim yetkilisi Petra Fetting, Karibu’nun eşsiz özelliklerle donatıldığını söyledi. Fetting; “swissQprint, son 12 yılda orta seviye UV flatbed pazarında global bir oyuncu haline geldi. Yelpazemizde şimdi üçüncü nesile geçtik. Pazar trendlerini ve taleplerini sürekli izliyor ve ürünlerimizi müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre uyarlamaya çalışıyoruz. Mevcut modellerimiz Oryx, Impala ve Nyala sert medyalar için mükemmeldir ve hepsi roll to roll seçeneği sunar. Müşterilerimiz onlarla çok başarılı ve mutlular. Yine de, esnek malzemeler için roll to roll bir baskı makinesi talebiyle bize geldiler. Ayrıca, tekstil tabelada büyük bir potansiyel görüyoruz. Bu yüzden Karibu’yu geliştirdik” dedi.

Karibu’nun pazara sunulmasıyla birlikte swissQprint’in artık hem flatbed hem de roll to roll dijital baskı makineleri üreticisi konumuna geldiğinin altını çizen Fetting, özellikle endüstriyel reklam pazarını hedeflediklerini dile getirdi. FESPA 2019 fuarından önce makine için 100 kişilik bir davetli grubuna makinenin ön tanıtımının yapıldığını hatırlatan Fetting, halı hazırda 2 adet makinenin, 1’i Asya pazarına olmak üzere, satıldığı bilgisini paylaştı.

Fetting sözlerini şöyle sürdürdü; “Makineyi gerçek bir baskı tesisinde test etmek için 2 beta müşterimize verdik. Bunlardan biri Alman biri de İsviçreli müşterilerimizdi. Makineleri kurmamız ve müşterilerimize eğitim veremiz 2 gün aldı. Başarılı kurulumdan sonra hiçbir sorun yaşanmadığı için teknisyenlerimiz tekrar oraya dönmek zorunda kalmadı. En az flatbed baskı makinelerimiz kadar güvenilir bir makineden söz ediyoruz. Aldığımız geri bildirimler bu gerçeği teyit ediyor.”

Karibu teknik donanımı ile yarının taleplerine hazır

Pigment Reklam Firma Sahibi Serkan Çağlıyan Karibu’nun farklı türde esnek malzemelere onlarca uygulama için baskı yapabilen yenilikçi teknolojilerle donatıldığını söyledi. Çağlıyan, kullanım ve bakım aşamalarında kolaylık ve rahatlık sağlayan teknik yenilikleri şöyle anlattı;

“Ruloların yüklenmesi ve değiştirilmesi, her kullanıcının işleri hızlı ve profesyonelce ayarlamasını sağlayan kaset sistemi sayesinde Karibu’da hiç olmadığı kadar hızlı ve kolaydır. Tip Switch Vacuum sistemi sayesinde, baskı yatağı vakumunun ayarlanması çok kolaydır. 136 vakum kanalının her biri, her an bir parmak dokunuşuyla açılıp kapanabilir, ilave maskeleme gerektirmez.136 vakum kanalının tümü sadece 4 saniyede açılır.

Karibu roll to roll baskı makinesi, baskı alanının hemen yanında 48 LED’in yer aldığı bir Işık Kutusuna sahiptir. Arkadan aydınlatmalı uygulamalar için yapılan baskılar burada anlık olarak görülebiliyor ve gerekli optimizasyonlar sağlanabiliyor. Baskıcılar böylece nihai uygulama için baskı sonucunu, daha üretim aşamasında kontrol edebiliyor. Karibu’da kurulum kolaylığı için bir Mesh (ızgara) Kiti baskı yatağına entegre olarak geliyor. Bu kit fazla mürekkebi emdiği için temizliğe gerek yoktur. Tek yapmanız gereken, içindeki rulo kağıtları 600 metrelik baskıdan sonra değiştirmektir.

Bir başka yenilik olan Lory yazılımı Karibu operatörünün kokpiti konumundadır. Kolaylaştırılmış software kullanıcı arayüzü, baskı işlemi boyunca kılavuzluk ediyor ve üretkenlik, verimlilik ve sezgisel çalışmaya yardımcı oluyor. Tamamen swissQprint tarafından geliştirilen Lory, uçtan uca iş akışıyla bütünleşiyor, optimizasyon potansiyelini gerçekleştiriyor ve yeni bir RIP çalışması gerektiren ayarları bile mümkün kılıyor.”

Karibu’nun özel geliştirilmiş geniş renk gamına sahip UV mürekkebi kullandığını açıklayan Serkan Çağlıyan, bu boyanın baskı yapılacak tüm esnek malzemelere işlediğinin ve başarılı sonuç verdiğinin altını çizdi. Çağlıyan; “Karibu lansmanı yapılan FESPA 2019 fuarında EDP ödülü alarak yola başarılı bir şekilde çıkmış oldu. Pigment Reklam olarak swissQprint’in UV flatbed ürünlerinin yanı sıra yeni roll to roll çözümünü de Türk baskı endüstrisine sunmaktan gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Basın bülteni ve yüksek çözünürlüklü görselleri indirmek için tıklayınız.