Küresel baskı pazarında, endüstriyel tip çözümlere talep hızla artıyor. Dijital baskı teknolojilerinin hız, kalite ve verimlilik alanındaki gücü geleneksel baskıyı geride bırakıyor. Pigment Reklam, endüstriyel baskı segment için swissQprint’in Nyala modelini sunuyor.

Dijital baskının sadece numune ve düşük adetli, özel işler için kullanıldığı günler oldukça geride kaldı. Boyalar, baskı kafaları, medya çeşitliliği ve tabi ki dijital baskı makinelerindeki gelişmeler yeni fırsatları sunuyor. Yüksek hacimli işlerde geleneksel teknolojilerle rekabet eder güce ulaşan dijital baskı teknolojisi, bununla birlikte üretim verimliliği, karlılık ve kalite artışını beraberinde getiriyor. Dijital çözümler geçmişte yoğun olarak dış mekan ve ticari alan uygulamalarında tercih ediliyordu. Elde edilen yüksek imaj kalitesi ile, insan ve çevre sağlığına zararlı olmayışı pazarda dengeleri dijital teknolojilerden yana döndürdü.

Pigment Reklam firma sahibi Serkan Çağlıyan, baskı endüstrisindeki dönüşümün kaçınılmaz olduğunu hatırlatarak, bu alanda özellikle UV çözümlerin çift haneli büyüme rakamları elde ettiğini belirtti. Serkan Çağlıyan’ın baskı sektörünün gelişimine ve sundukları endüstriyel baskı çözümlerine ilişkin değerlendirmeleri şöyledir;

Dijital baskı hayatın her noktasına girdi

Artık neredeyse iç mekanlar dahil olmak üzere bütün yaşam alanları dijital baskıyla oluşturulmuş ürünlerle donatılıyor. Pano ve afişler, tabelalar, bina ve cephe giydirmeleri, direkt duvara, tavana ve zemine baskı uygulamaları, tekstil ve konfeksiyon baskıları, mobilya ve eşyalara direkt baskı, 3d efektli baskılar vb. onlarcası hayatın bir parçası haline geldi. Dijital hayatımızın dijital ürünlerinden bahsediyoruz.

Endüstriyel üretim açısından önemli olan hızlı bir şekilde, mümkün olan en düşük maliyetle, bütün üretim boyunca aynı kalite standardını koruyarak üretebilmektir. İşin hacimsel büyüklüğü nedeniyle kriterler herhangi bir esnemeye izin vermez. Bu nedenle doğru baskı teknolojisiyle çalışmak hem baskıcılar hem de müşterileri açısından birçok endişeyi ortadan kaldıracaktır.

Pigment Reklam olarak, uzun yıllardır Türk baskı endüstrisine baskı teknolojileri ve sarf malzemelerini tedarik ediyoruz. UV inkjet baskı teknolojilerini uzmanlık alanımızdır. Bu alanda sektörün en yaratıcı teknolojilerini geliştiren swissQprint’in kısa sürede hem Türkiye pazarında hem de küresel pazarda adından söz ettirdi. swissQprint giriş seviyesi için Oryx, orta seviye için Impala ve endüstriyel segment için Nyala markalarına sahip. Bugün 3. Nesil makineler pazara sunuldu. UV kürlemenin getirdiği kazançlara her nesilde yenileri eklendi. Her nesilde baskı hızı, verimliliği, enerji tasarrufu sürekli arttırıldı.

Endüstriyel UV Baskıda Yeni Nesil; Nyala 3 ve Nyala 3S

FESPA 2018 Berlin fuarında endüstriyel segment için Nyala 3 ilk kez tanıtıldı. swissQprint’in iyi bilinen modüler ve ergonomik temel yapısına sahip olan Nyala 3,2 x 2 metre flatbed baskı alanı ile bütün ve parça baskılarda ideal bir çözümdür. Sert ve esnek hemen hemen her türlü medya ile çalışabilen Nyala 3 saatte 206 m2 kadar baskı yapabiliyor. Serbestçe yapılandırılabilen 9 renk kanalı bulunan makine, CMYK + 5 renk baskıyı mümkün kılıyor. Nyala 3 yeni neslin endüstriyel baskı makinesidir. Ancak daha fazla hız ve verimlilik isteyenler için swissQprint, Nyala 3S versiyonunu da geliştirdi. Saatte 370 m2 hıza çıkan Nyala 3S, yüksek adetli baskı taleplerinin en kısa sürede karşılanmasını sağlıyor.

Son üç yıldır segmentinde Avrupa’nın en çok satan makinesi olan Nyala, modüler yapısıyla en az alanı kaplayarak baskı merkezlerinde geniş çalışma alanları bırakıyor. Tek bir operatörün kontrol edebileceği şekilde, kullanıcı dostu bir yapı ve arayüzle çalıştırılan Nyala, istenirse roll-to roll istenirse flatbed olarak çalıştırılabilir.  Baskı tablasını sadece tek yönlü kullanmayan Nyala, istenirse Tandem özelliği ile iki işi birden durmaksızın basabiliyor, bu da iki kat hız iki kat verimlilik anlamına geliyor.  Ya da Board özelliği ile 4 metreye kadar bütün baskı gerçekleştirilebiliyor.

Yüzde yüz İsviçre mühendisliğinin ürünü olan Nyala 3, üstün hassasiyete ve dayanıklılığa sahiptir. Bir endüstriyel baskı işinin gerektirdiği 7/24 çalışma gücü ile bakım gereksinimi en aza indirilmiştir. Makine ömrü kadar kullanım ömrü bulunan LED lambalar, ısınma ve soğuma için bekleme süresine sahip değil. Her zaman çalışmaya hazırdır. Hatta günlük bakım süresi sadece 10 dakikadır. Rakiplerine ve önceki modellere kıyasla oldukça az enerji tüketen Nyala 3, dijital baskının çevre üzerindeki olumsuz etkilerinin en aza indirilmesini mümkün kılıyor. Daha çevreci bir üretim ise artık endüstriyel çaptaki üreticilerin temel standartları arasında bulunuyor.

Endüstriyel baskı segmenti için makine ne kadar önemliyse yeterli ve doğru servis almak da o kadar önemlidir. Pigment Reklam olarak uzman olduğumuz UV dijital baskıda müşterilerimize satış öncesi, satış ve satış sonrasında tam desteğimizi veriyoruz. İlk adımda uzaktan erişimle çözüm bulmaya çalışıyoruz, sonraki adımda tesise en hızlı şekilde gidilerek sorun tespit ediliyor ve çözüm sağlanıyor. Endüstriyel baskı işinde makinenizin boşta kalma lüksü yoktur. Bu yüzden İsviçre’nin yüksek kalite standartları ile donatılmış makinelerimizin satış sonrasında periyodik bakımları haricinde bizlerle pek işi olmadığını, memnuniyetle söyleyebilirim.

Basın bültenine ve yüksek çözünürlüklü görseller için tıklayınız