Makina parkuruna yeni nesil UV baskı makinası Impala 2’yi ekleyen Omkasan, ofset ve dijital baskılı, mikro oluklu ambalaj ve stand üretim gücünü arttırmaya devam ediyor.

Ofset ve dijital baskılı, mikro oluklu ambalaj ve stand sektörünün köklü ve güçlü firmalarından Omkasan, 2016’nın başında yeni nesil UV baskı makinası Impala 2 yatırımı gerçekleştirdi. swissQprint’in yeni nesil UV baskı modelleri arasında bulunan Impala 2, 250×203 cm baskı genişliğinde saatte 180 metrekare baskı gerçekleştirebiliyor. Omkasan’ın makine parkurunun bir parçası haline gelen Impala 2, küçük ve orta ölçekli üretimler ve numune baskılarda yüksek performans sağlıyor.

Yeni yatırımları hakkında bilgi veren Omkasan Şirket Ortağı Çınar Soysal, büyüme hedefinin bir parçası olarak yatırımların devam edeceğini dile getirdi. Omkasan’ın 1982 yılından bu yana sektörde öncü bir firma olarak yer aldığını belirten Soysal, firmanın şu anda 140 personel ile 15 bin metrekare kapalı alanda üretim gerçekleştirdiğini açıkladı. Soysal Impala 2 yatırımı hakkındaki sorulara yanıt verdi.

Omkasan yeni bir yatırım yaparken neden Impala 2’yi tercih etti?

Impala 2’yi tercih ederken bizi etkileyen ilk unsur, makinanın güçlü ve esnek özelliklerinin yanı sıra markanın Türkiye temsilcisi Pigment Reklam’ın kendisi oldu. Yatırımlarda tercih ettiğiniz marka, üreticisi kim olursa olsun teknik destek çok daha fazla önemlidir. Uzun süredir tanıdığımız ve işbirliği yaptığımız Pigment Reklam, bu alandaki birikimi, bilgisi ile bizlerin tercih sebebi oldu. Güçlü bir teknik desteğe sahip olan Pigment Reklam’dan 2012 yılındaki Drupa fuarında bir UV baskı makinası almıştık. Ciddi araştırmalar ve testler sonucunda, özellikle mikro oluklu malzemeye baskı yapabilen yeni bir makine aradık ve Impala 2’nin bütün talebimizi karşıladığını gördük. Eski makinamıza göre daha hızlı ve daha kolay kullanım olduğu için tercih ettik. Bir de tabii sahip olduğu İsviçre kalitesini belirtebilirim.

Impala 2’nin UV baskı gücü ve teknik gücünde neler öne çıktı?

Düşük ve orta adetli üretimde Impala 2 ile yüksek bir hız ve baskı kalitesi elde ettik. Ayrıca numune hazırlamada bize ciddi bir katkı sunuyor. Bunun yanı sıra, kokusuza yakın bir mürekkep kullanımı ile ciddi bir avantaj sunuyor. Genel olarak UV baskıda koku, özellikle kapalı alanda ciddi derecede rahatsız edici olabiliyor. Bu kokunun geçmesi için uzun bir süre beklemeniz gerekir. Oysa Impala 2’nin kokusuz mürekkebi ile bu bekleme ortadan kalkıyor.

Pazardaki rekabette Impala 2 sizin gücünüze nasıl bir katkı sunuyor?

Omkasan olarak ürün gamımız %99 oranında oluklu mukavva baskısından oluşuyor. Karton ve nadiren de olsa PVC işi yapıyoruz. Yeni yatırımımız Impala 2 mevcut üretim hattının bir parçası olarak çalışmaya başladı. Impala 2’nin üretim hızı açıkça maliyet düşüşüne ciddi katkı sağlıyor. Eski makinamıza göre yaklaşık 7-8 kat daha hızlı üretim gerçekleştirebiliyoruz. Bu da müşteriye daha hızlı teslimat anlamına geliyor. Zamanlama dolayısıyla eskiden hiç yapamayacağımız işleri almamıza yardımcı oldu. Artan rekabette müşteriler en iyi ürünü, en düşük kalitenin fiyatı ile birlikte talep ediyor. Omkasan olarak yaptığımız yatırımların verdiği güçle, sektöre makul fiyatlarla çözüm sunarak çalışmaya devam ediyoruz.

2016 yılı Pazar hedefiniz nedir?

Geçtiğimiz yıl pazarda hiç de iyi geçmedi. Genel olarak sektör 2016 yılında, 2014 yılının rakamlarını yakalamayı hedefliyor. Türkiye’de ciddi bir potansiyel olduğuna inanıyoruz. Omkasan olarak biz de sadece ciromuzu arttırarak değil, kar marjını koruyarak büyümeyi hedefliyoruz. Mümkün olan minimum personel ve maliyet ile maksimum işi çıkartmayı ve karlılığı korumaya çalışıyoruz. Yatırımlarımız ve çalışmalarımız bu yönde devam edecek.

Basın Bültenini ve Görselleri İndir